Cristiano Ronaldo Wikipedia In Telugu

Umur 35 tahun atau lebih dikenal cristiano ronaldo merupakan seorang pemain sepak bola portugal ia dapat berposisi sebagai sayap kiri atau kanan serta penyerang tengah saat ini ia bermain untuk tim italia juventus dan untuk tim nasional portugal. Ronaldo byrjaði sína fótbóltslívsleið sum ungdómsleikari í nacional og hansara sukse hjá.

Cristiano Ronaldo Favorite Color Music Cologne Hobbies Movie Wiki Cristiano Ronaldo Body Cristiano Ronaldo Workout Ronaldo

Lindur më 5 shkurt 1985 është një futbollist profesionist portugez i cili luan si sulmues për klubin italian juventus dhe kombëtaren portugeze ku është edhe kapiten i konsideruar shpesh si lojtari më i mirë i botës dhe një nga më të mirët e të gjitha kohërave ronaldo ka fituar topin e artë pesë.

Cristiano ronaldo wikipedia in telugu. Cristiano ronaldo dos santos aveiro portugalisht. Ljoˈnel anˈdɾes ˈmesi born 24 june 1987 is an argentine footballer. Cristiano ronaldo dos santos aveiro oih born 5 februar 1985 commonly kent as cristiano ronaldo is a portuguese fitbawer who plays as a forward for juventus f c.

But on grabbing attention instead was a. Lionel andrés leo messi cuccittini spanish pronunciation. Kiejtés cristiano ronaldo2 hang kiejtését 2 jelentése 8 fordítások 7 mondatok többet a cristiano ronaldo.

Kɾiʃˈtjɐnu ʁoˈnaɫdu lahir di funchal madeira portugal 5 februari 1985. Born 5 february 1985 is a portuguese professional footballer who plays as a forward for serie a club juventus and captains the portugal national team often considered the best player in the world and widely regarded as one of the greatest players of all time ronaldo has won five ballon d. He plays for barcelona and the argentina national team as a forward he also has spanish citizenship meaning he can play for spain many experts and critics consider messi as one of the greatest football players of all time.

Cristiano ronaldo dos santos aveiro føddur 5. An who serves as caiptain o the portuguese naitional team ronaldo became the maist expensive fitbawer in history efter muivin frae manchester united tae real madrid in a transfer wirth 80 million. Februar 1985 er en portugisiskur fótbóltsleikari sum spælir fyri italska felagið juventus og fyri portugal hann spældi fyri spanska la liga felagið real madrid frá 2009 til 2018 og fyri manchester united frá 2003 til 2009.

Cristiano ronaldo dos santos aveiro goih comm portuguese pronunciation. Cristiano ronaldo dos santos aveiro oih portugis. Hogyan kell mondani cristiano ronaldo angol.

When the island of madeira on wednesday had renamed its airport in honor of its hometown hero cristiano ronaldo all eyes were expected to be on the four time world player of the year who is adored not only for his soccer skills but also for his model looks. Cristiano ronaldo dos santos aveiro funchal 5 ta frar 1985 magħruf aħjar bħala cristiano ronaldo huwa plejer tal futbol portugiż li jilgħab mat tim spanjol ta real madrid u mat tim nazzjonali tal portugall ronaldo ingħaqad ma real madrid fis sajf tal 2009 wara li dawn tal aħħar offrew is somma rekord ta 80 miljun 93 9 miljun għas servizzi ta dan il plejer.

Cristiano Ronaldo Wikipedia The Free Encyclopedia Ronaldo Cristiano Ronaldo Ronaldo Juventus

క ర స ట య న ర న ల డ వ క ప డ య

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *